Distribuce UBUNTU v ICT dokončeno + FOTO

Před nedávnem jsem informoval o spuštění prvního počítače s linuxem v internetovém centru. V pátek 18. června jsem práci dokončil a mohu s potěšením oznámit, že je hotovo.

Všechny stanice jsou naprosto stejné a obsahují prohlížeče Chrome a Firefox (obojí s předinstalovaným flashem), kancelářský balík OpenOffice.org a velmi odlehčenou verzi Abiword, programovací prostředí Dev-C++, grafický editor GIMP, dvoupanelový správce souborů Krusader, což je obdoba TotalCommanderu. Pro poštu je nainstalovaný Thunderbird a pro upload fotek Picasa. Video lze přehrávat v klasickém VLC playeru.

Samozřejmostí je přihlašovací dialog do školní sítě. Oproti verzi ve stanicích s WinXP je potřeba zadat také svou třídu. Správný tvar je číslice a písmeno BEZ tečky, tedy napříkad "4C" nebo "2B" a tak dále. Tato třetí položka je vykompenzována několikanásobně rychlejším připojením.

Další fičurou je virtualizační nástroj VirtualBox od fy. Sun Microsystems, dnes už Oracle. Připravil jsem winXP jako zástupce na plochu (kdo zná VMware v 301 pocítí ten rozdíl). Stačí poklepat a během několika málo okamžiků je virtualizovaný systém připraven k práci. Příjemnou funkcí je automatické připojení jednotek z linuxu. Stačí se tedy přihlásit v linuxu a disky se následně připojí i ve windows.

Virtuální XP v sobě mají pouze MS Office 2003 kvůli výuce Aplikací a podporu pro Zavjačič. Veškerou ostatní činnost důrazně doporučuji provádět nativně v linuxu. Všichni jste měli možnost si to vyzkoušet a nahlásit nejasnosti/problémy. Jelikož se nikdo neozval, předpokládám že je vše v cajku.

Martin ,,šachy" Šácha

DSC_6718.jpg DSC_6730.jpg DSC_6735.jpg DSC_6736.jpg DSC_6741.jpg DSC_6745.jpg DSC_6748.jpg DSC_6754.jpg DSC_6740.jpg

Vytisknout