ICT: Tested WWW.ELBOT.COM Aneb popovídejte si se skutečnou umělou inteligencí

Technologie která dosáhla 15.října 2008 úspěchu vTuringově testu !!!

logotype.gifNa stránkách společnosti Artificial Solutions se 15. října 2008 objevila senzační zpráva o tom, že systém Elbot se umístil na bronzové příčce a obdržel tzv. Loebnerovu cenu umělé inteligence. Elbot byl vyvíjen 7 let jako základna osobnostního modulu. Artificial Solutions se zabývá vývojem CSO osobnostních asistentů jaké známe např. z elektronických portálů IKEA, E.ON, BASF, MASmóvil, SAS atd.

120px-Kohlenstoffnanoroehre_Animation.gifPokud chcete pokomunikovat s technologií, která prošla úspěšně testem (viz. Turingův test níže), klikněte na tuto ikonu (ENG).elbot.gif
Pokud chcete pokomunikovat s technologíí, která prošla úspěšně testem (viz. Turingův test níže), klikněte na tuto ikonu (GER).elbot.gif

reclining-ninjit.jpgTuring_Test_version_3.jpg






















Turingův test
(pojmenovaný podle svého tvůrce Alana Turinga, který jej prezentoval roku 1950 je pokus, který má za cíl prověřit, jestli nějaký systém umělé inteligence se opravdu chová inteligentně. Jelikož inteligence je pojem, který lze jen těžko definovat, tím hůře testovat, používá Turingův test porovnání s člověkem.

Turingův test probíhá tak, že do oddělených místností umístíme jednak testujícího, jednak předmět zkoumání (např. počítač s příslušným programem) a nějakého dalšího člověka. Testující poté klade otázky v přirozené řeči a předává je do druhé místnosti, kde je zodpoví buď počítač, nebo druhý člověk (což se rozhodne náhodně). Odpovědi jsou předávány zpět testujícímu (samozřejmě v nějaké neutrální podobě, např. vytištěné na papíře). Pokud testující nedokáže rozpoznat, jestli komunikuje se strojem, nebo s člověkem, pak tato umělá inteligence splňuje Turingův test.

Turingův test byl dlouho považován za základní měřítko schopností uměle inteligentní entity, avšak zdaleka nepokrývá všechny aspekty, které jsou od inteligentních entit očekávány. Jeden z nedostatků tohoto testu ilustruje argument čínského pokoje.
Jedním ze zásadních zlomů nastal v roce 1966, kdy byl představen program ELIZA Josepha Weizenbauma, který test částečně splnil, byť se nejednalo o inteligentní entitu, ale o program, který dnes nazýváme chatterbot. Navzdory tomu Loebnerova cena pro první počítač, jehož odpovědi budou od člověka zcela nerozlišitelné, 1. cena dosud nebyla udělena.

Na upozornění e-mailMartina Šáchy (2.ročník SOŠ - IvE) vložil: e-mailsystemaniac :)..

 

Vytisknout