Návštěva TPCA Kolín dne 28.1.2016 v rámci projektu IQ Industry podpořeném Sdružením automobilového průmyslu

Dne 28. ledna 2016 jsme měli možnost v rámci projektu IQ Industry, jehož je naše škola partnerem navštívit závod TPCA.

Informace o závodě:

Automobilka TPCA (Toyota Peugeot Citroën Automobile) je společným podnikem japonské firmy Toyota Motor Corporation (TMC) a francouzské PSA Peugeot Citroën. Největší výrobce automobilů na světě TMC a evropský lídr PSA podepsali smlouvu o spolupráci v lednu 2002. Městské vozy Toyota Aygo, Peugeot 108 a Citroën C1 jsme u Kolína začali montovat v únoru 2005. Výstavba závodu TPCA stála celkem dvacet miliard korun, což byla do té doby největší zahraniční investice na zelené louce ve střední Evropě. V současné době se na výrobě vozů, vyznačujících se spolehlivostí a nízkou spotřebou, podílí 3 000 zaměstnanců.

A) Největší japonský výrobce Toyota je skutečným automobilovým gigantem, který sdružuje značky Toyota, Lexus, Daihatsu a Scion. Společnosti Toyota Motor Corporation  náleží pozice největšího výrobce automobilů na světě. Za tímto úspěchem stojí snaha automobilky o neustálé zlepšování kvality a spolehlivosti vozů. Toyota je pojmem nejen mezi zákazníky, ale i mezi odborníky z automobilového průmyslu. Výrobní systém založený na důmyslné organizaci práce, vysoké efektivitě a nekompromisní kvalitě, který Toyota zavedla před více než 50 lety, je inspirací pro všechny ostatní výrobce. Vedle výrobních závodů v Japonsku disponuje Toyota více než 50 závody v téměř 30 zemích světa včetně České republiky.

B) Skupina Peugeot Citroën je významným hráčem ve světě automobilového průmyslu. Svoji sílu čerpá z tradičních evropských značek Peugeot a Citroën, které jsou sice sdruženy pod křídly jedné skupiny, ale mají každá vlastní tvář a styl. V posledních letech zaznamenaly obě značky růst podílu na trhu. Za tímto úspěchem stojí především atraktivní design, technologický pokrok a schopnost vycházet vstříc přáním zákazníků. Na zvýšení zájmu o vozy z produkce PSA Peugeot Citroën skupina zareagovala expanzí do střední a východní Evropy. Nejedná se pouze o zesílení obchodních aktivit, ale i vybudování nových výrobních kapacit. Vedle projektu TPCA skupina PSA Peugeot Citroën postavila nový závod ve slovenské Trnavě.

Během dopoledne jsme se seznámili s koncepcí závodu a především výrobní logistikou v rámci zabezpečování jakosti TQM a řízením kvality systémem Toyota Production System, který patří k nejdokonalejším systémů na světě. TPS sází jednoznačně na kvalitu a tedy spokojenost zákazníka. Pod tímto systémem a vysokou kontrolou kvality jsou vyráběny i vozy Peugeot  a Citroen. Standardně  se používají metody na odstranění možných chyb jako FTA (Fault Tree Analysis), FMEA (Failure Mode and Effect Analysis) či POKA - YOKE.
 TPS je výraz "Toyota Way" je to  marketing, tedy filozofie managementu. Sestává se  z pěti pojmů: Genchi Genbutsu - Kaizen - Challenge - Teamwork - Respect.  Následně proběhla prohlídka výrobních linek závodu.

Hodnocení:  Vynikající

Foto: IMAG2089.jpg    IMAG2092.jpg    IMAG2107.jpg