IPO - exkurze: Letiště Václava Havla, 17.12.2013

Projekt: "Rozvoj technického vzdělávání v Jihočeském kraji" Registrační číslo: CZ.1.07/1.1.00/44.0007

RozvTechVzděl v JČk.jpg

Termín realizace projektu: 28. 8. 2013 – 30. 6. 2015
Název subjektu: Letiště Václava Havla , Praha
Datum konaní exkurze: 17. 12. 2013

Exkurze v rámci výše uvedeného projektu se zúčastnili vybraní studenti druhých, třetích a čtvrtých ročníků, celkem 42 studentů. Prohlídka začala na terminálu číslo 3, kde nás průvodce přivítal a rozdal nám identifikační pásky. Seznámil nás s plánem celé exkurze. Všichni studenti prošli bezpečnostní kontrolou, kde si museli nechat rentgenem prosvítit své osobní věci a sami prošli bezpečnostním rámem. Pro některé z nich to byl neobvyklý zážitek, protože se s tím setkali poprvé. Před budovou terminálu jsme nastoupili do připraveného autobusu, ve kterém jsme strávili převážnou část exkurze. Jezdili jsme po letištní ploše a viděli terminál pro vládní lety, hangáry (opravny letadel), které jsme prošli osobně. Viděli jsme zde mechaniky při jejich důležité práci. Studenti si mohli prohlédnou letadla opravdu zblízka, osahat si motory a další součásti a pokládali všetečné otázky týkající se technických parametrů letadel, jejich ceny atd. Po návratu do autobusu jsme se přesunuli na terminál číslo 1 a 2, kde jsme sledovali provoz na letišti a přípravu letadel těsně před odletem. Průvodce popisoval, co všechno je třeba zabezpečit a jakým způsobem se letadla  připravují k odletu a následně startují. Navštívili jsme i část Cargo, kde se vypravují poštovní letadla.  Nakonec jsme viděli odmrazovací stání, kde jsou v případě potřeby letadla ošetřena speciální nemrznoucí kapalinou, která zlepšuje jejich aerodynamické schopnosti v případě námrazy na křídlech. Celkově jsme strávili prohlídkou cca 2 hodiny času.

Mgr. Magda Vokáčová       Mgr. Jitka Wirknerová

IMGP2481.jpg